[ITIL v3] zarządzanie kosztami usług informatycznych – accounting
11 października, 2019
Marketing afiliacyjny
7 maja, 2023
[ITIL v3] zarządzanie kosztami usług informatycznych – accounting
11 października, 2019
Marketing afiliacyjny
7 maja, 2023

Linki dofollow i nofollow – co to takiego i dlaczego są ważne dla SEO?

Każdy właściciel strony internetowej dąży do tego, aby jego witryna pojawiała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google. Działania związane z pozycjonowaniem stanowią kluczowy element strategii, a linki są jednym z ważniejszych narzędzi w tym procesie. W dzisiejszych czasach nie wszystkie linki są jednakowo wartościowe, a to z powodu atrybutów, które przypisuje się do nich. W tym artykule przyjrzymy się dwóm takim atrybutom – dofollow i nofollow – oraz ich znaczeniu dla SEO.

Atrybuty dofollow i nofollow są przypisywane do znaczników HTML na stronie internetowej. Służą one do instruowania robotów wyszukiwarek, które skanują strony internetowe, czy robot powinien za nimi podążać. Atrybuty te mają na celu poprawę jakości wyników wyszukiwania oraz zapobiegają przetwarzaniu spamu.

Linki dofollow dodają wartości stronie, do której prowadzą. Atrybut dofollow nakazuje również robotom wyszukiwarek, aby odwiedziły stronę z linka. Informuje on, że strona jest wartościowa i godna zaufania. Specjaliści SEO uważają, że linki z tym atrybutem przynoszą wiele korzyści w procesie pozycjonowania strony.

Linki nofollow, z kolei, nie przekazują wartości SEO. Oznaczają one, że roboty wyszukiwarek nie powinny podążać za danym linkiem. Tego typu linki najczęściej stosuje się do odnośników reklamowych, które mają na celu przyciągnięcie ruchu na stronę, ale nie przyczyniają się do polepszenia wyników wyszukiwania.

Warto pamiętać, że zbyt duża ilość linków nofollow na stronie internetowej może negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby proporcja między linkami dofollow i nofollow była zrównoważona.

Linki są ważnym elementem strategii pozycjonowania strony. Atrybuty dofollow i nofollow stanowią kluczowe narzędzia dla specjalistów SEO. Linki dofollow są cenne dla procesu pozycjonowania, a linki nofollow mogą przyciągnąć ruch na stronę, ale nie wpłyną na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji między linkami dofollow i nofollow na stronie internetowej.

Linki dofollow przekazują wartość (tzw. „moc”) strony, na której znajduje się dany link, do witryny, do której prowadzi link. Innymi słowy, link dofollow przekazuje „link juice”.

Przy projektowaniu strony internetowej warto pamiętać o tym, że linki dofollow i nofollow są tylko jednym z wielu czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Inne czynniki, takie jak treść strony, wykorzystanie słów kluczowych, optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych czy szybkość ładowania strony, również odgrywają kluczową rolę w procesie pozycjonowania.

Podsumowanie

Podsumowując, linki dofollow i nofollow są ważnym elementem strategii pozycjonowania strony. Linki dofollow przekazują wartość (tzw. „moc”) strony, na której znajduje się dany link, do witryny, do której prowadzi link, co może wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Linki nofollow mogą przyciągnąć ruch na stronę, ale nie wpłyną na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję między linkami dofollow i nofollow na stronie internetowej, a także dobierać starannie źródła, z których pochodzą linki do naszej witryny.


 1. Co to są linki dofollow i nofollow?
  Linki dofollow i nofollow to atrybuty przypisywane do znaczników HTML na stronie internetowej, które informują roboty wyszukiwarek, czy powinny podążać za danym linkiem czy nie.
 1. Jakie jest znaczenie linków dofollow i nofollow dla SEO?
  Linki dofollow są cenne dla procesu pozycjonowania strony, ponieważ przekazują wartość strony, na której znajduje się dany link, do witryny, do której prowadzi link, co może wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Z kolei linki nofollow nie przekazują wartości SEO i najczęściej stosuje się je do odnośników reklamowych.
 1. Jakie są korzyści płynące z linków dofollow?
  Linki dofollow przekazują wartość (tzw. „moc”) strony, na której znajduje się dany link, do witryny, do której prowadzi link, co może wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
 1. Jakie są korzyści płynące z linków nofollow?
  Linki nofollow przyciągają ruch na stronę, ale nie wpłyną na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
 1. Czy istnieje jakaś proporcja między linkami dofollow i nofollow, która jest najlepsza?
  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej proporcji między linkami dofollow i nofollow na stronie internetowej, a także dobieranie starannie źródeł, z których pochodzą linki do naszej witryny.
 1. Czy linki dofollow i nofollow są jedynymi czynnikami wpływającymi na pozycję strony w wynikach wyszukiwania
  Nie, linki dofollow i nofollow to tylko jedne z wielu czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Inne czynniki, takie jak treść strony, wykorzystanie słów kluczowych, optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych czy szybkość ładowania strony, również odgrywają kluczową rolę w procesie pozycjonowania.

Zródła:

 1. https://octamedia.pl/blog/linki-dofollow-nofollow/
 2. https://delante.pl/definicje/atrybut-dofollow/
 3. https://www.sociummedia.com/blog/dofollow-backlinks-vs-nofollow-backlinks/:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *