EWWW Image Optimizer – 7.2.0
22 sierpnia, 2023
[ITIL v3] Ostrzeżenie – Alert
29 sierpnia, 2023
EWWW Image Optimizer – 7.2.0
22 sierpnia, 2023
[ITIL v3] Ostrzeżenie – Alert
29 sierpnia, 2023

Większość z nas przechodzi przez huśtawkę nastrojów z godziny na godzinę i z dnia na dzień. Przez większość czasu pozostajemy na stabilnym poziomie, ale nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy momentami popadamy w zirytowanie i zaniepokojenie, nadmiernie oceniając lub wykazując niezdrową niecierpliwość. W takich momentach nasze myślenie staje się mniej wiarygodne, a mówimy i robimy rzeczy, których nie powiedzielibyśmy lub nie zrobilibyśmy w sytuacji wyższego nastroju. Faktycznie, wtedy tracimy zarówno na inteligencji emocjonalnej (EQ), jak i na inteligencji poznawczej (IQ).

Dlaczego nastrój ma znaczenie w naszym życiu osobistym i biznesowym? Nasze myśli kształtują nasze nastroje, kreują naszą własną rzeczywistość i wpływają na nasze zachowania. Wyniki, które osiągamy, są wynikiem naszych działań. Potwierdza to wiele badań. Szczególnie pomocnym artykułem jest „Why Does Affect Matter in Organizations?”, opublikowany w Akademii Perspektyw Zarządzania na początku tego roku.

Autorzy, Sigal Barsade, profesor zarządzania Wharton, badający wpływ afektów lub emocji na miejsce pracy, oraz Donald Gibson z Dolan School of Business Uniwersytetu Fairfield, zbadali, w jaki sposób nastrój pracowników i ogólne disposycje mają wpływ na wydajność pracy, podejmowanie decyzji, kreatywność, pracę zespołową i przywództwo. Zauważyli, że emocje liderów wpływają na ludzi przez tzw. „emocjonalną zarazę”: „Pozytywne, optymistyczne emocje lidera są naśladowane przez zwolenników, co przekłada się na pozytywne wyniki”.

Oto pięć wskazówek, które Larry zauważył w pracy – podobnie jak wielu jego klientów:

  1. Uświadom sobie swój stan umysłu i wykorzystaj swoje uczucia jako przewodnik jakości twojego myślenia. Podejmij świadomy wysiłek, aby zauważyć, gdzie się znajdujesz na huśtawce nastrojów. Wykorzystaj swoje uczucia jako wskaźniki jakości twoich myśli. Nie pozwól, aby niezdrowe myśli stały się tak normalne, że przestajesz je zauważać.
  2. Zadbaj lepiej o siebie. Nasz stan fizyczny wpływa na nasze myślenie. Kiedy jesteśmy zmęczeni i wyczerpani, jesteśmy bardziej podatni na negatywne myślenie i złe nastroje.
  3. Pamiętaj, że twoje myśli są mniej wiarygodne, gdy twój nastrój jest niski. Nasze myśli często zawodzą, gdy jesteśmy w niższym stanie umysłu. Jeśli to możliwe, odłóż podejmowanie ważnych decyzji, dopóki nie podniesiesz się emocjonalnie na wyższy poziom. Jeśli nie możesz się wstrzymać, staraj się reagować tak, jakbyś jechał po oblodzonej drodze: ostrożnie i rozważnie.
  4. Utrzymuj swoją perspektywę poprzez wdzięczność i poczucie humoru. Poświęć czas każdego dnia na myślenie o rzeczach, za które jesteś wdzięczny, to potężne narzędzie wzmacniające nastrój. Kiedy masz perspektywę, możesz spojrzeć na swoje chwilowe problemy, wyzwania lub trudności w kontekście wszystkiego, co masz w życiu. Humor i lekkość pomagają radzić sobie z poważnymi wyzwaniami w lepszym, bardziej mądrym stanie umysłu.
  5. Bądź świadomy swojego wpływu jako lidera. Jednym z powodów, aby być świadomym, gdzie się znajdujesz na huśtawce nastrojów, jest to, że nastroje są zaraźliwe. Najważniejszym wnioskiem z mojej rozprawy doktorskiej na temat kultury organizacyjnej, opublikowanej ponad 30 lat temu, było to, że cień rzucany przez liderów ma największy wpływ na kulturę i klimat organizacji. Twój stan umysłu i nastrój to największy „cień”, który przynosisz do pracy każdego dnia, a także ten, który zabierasz ze sobą do domu wieczorem. To powinno nas wszystkich zmusić do refleksji.

Larry Senn jest założycielem firmy SennDelaney, czołowego autorytetu i praktyka w dziedzinie kształtowania kultury organizacyjnej. Larry prowadził działania kształtujące kulturę dla liderów dziesiątek organizacji, w tym firm z listy Fortune 500, gubernatorów stanów, członków rządu USA, rektorów głównych uczelni i dziekanów szkół biznesu. Larry jest autorem lub współautorem kilku książek, artykułów i publikacji.

 


 

Zgadzam się w kwestii tego, że nasz nastrój ma istotne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i biznesowym. Nasze emocje i nastroje wpływają na nasze myśli, zachowania oraz sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Kiedy jesteśmy w dobrym nastroju, nasze myśli są bardziej pozytywne, jesteśmy kreatywniejsi i skłonni do podejmowania efektywnych decyzji. Emocje liderów rzeczywiście mogą mieć wpływ na zespół poprzez tzw. „emocjonalną zarazę”, co potwierdzają badania.

Jednakże, nie do końca zgadzam się z twierdzeniem, że nasze myśli są automatycznie mniej wiarygodne, gdy mamy niski nastrój. Choć może być trudniej zachować klarowność myślenia w trudnych chwilach, to wcale nie oznacza, że nasze myśli automatycznie tracą na wiarygodności. Warto raczej starać się świadomie pracować nad swoimi myślami i sposobem myślenia niezależnie od obecnego nastrоju.

Ponadto, mimo że wpływ lidera na zespół jest znaczący, twierdzenie, że „stan umysłu i nastrój to największy 'cień’, który przynosisz do pracy każdego dnia” może być nieco przesadzone. Ważne jest zrozumienie, że wpływ lidera to tylko jedna z wielu sfer wpływu na kulturę organizacyjną. Inne czynniki, takie jak struktura organizacji, polityki personalne i komunikacja wewnętrzna, również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu kultury organizacyjnej.

Podsumowując, zgadzam się z główną tezą tekstu, że nastrój ma wpływ na nasze myśli, zachowania i wyniki, zarówno w życiu osobistym, jak i biznesowym. Jednakże, warto zachować umiar w stwierdzeniach dotyczących automatycznego obniżania wiarygodności naszych myśli w niskim nastroju oraz skomplikowanej naturze wpływu lidera na kulturę organizacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *