[ITIL v3] Przestój – downtime
1 sierpnia, 2023
[ITIL v3] Umowa – Agreement
8 sierpnia, 2023
[ITIL v3] Przestój – downtime
1 sierpnia, 2023
[ITIL v3] Umowa – Agreement
8 sierpnia, 2023

Czy pieniądze, lajki i materialne dobra są kluczem do szczęścia? Często mylimy te rzeczy z drogowskazami prowadzącymi do prawdziwego spełnienia, ale tak naprawdę są one pułapką, której warto unikać. John Coleman, autor Przewodnika HBR do kształtowania swojego celu, bada tę kwestię i podkreśla, że trwałe szczęście wynika z zupełnie innych aspektów życia.

Pierwszą rzeczą, która nie sprawia, że jesteśmy naprawdę szczęśliwi, są pieniądze. Chociaż pieniądze mogą złagodzić cierpienie i zapewnić podstawowe potrzeby, to sama ilość posiadanych środków finansowych nie prowadzi do trwałego szczęścia. Profesorowie Angus Deaton i Daniel Kahneman odkryli, że poziom dochodów przestaje wpływać na poprawę szczęścia po osiągnięciu pewnego pułapu. W rzeczywistości, nadmiar pieniędzy może prowadzić do większego poczucia samotności i niepokoju, a także komplikować relacje z innymi. Pieniądze mogą wprowadzać nas w fałszywą wizję świata, powodując lęk, zazdrość, zawiść i poczucie bezpieczeństwa oparte na wartościach materialnych. Prawdziwe spełnienie nie pochodzi z bogactwa, ale z miłości, pasji, piękna, znaczącego zajęcia, duchowości i służby innym.

Kolejną rzeczą, która nie przynosi prawdziwego szczęścia, są lajki i aprobaty innych. W dzisiejszej erze mediów społecznościowych, wiele osób szuka uzależniających dawek dopaminy w postaci „lajków” i popularności online. Wierzymy, że większa liczba przyjaciół i uwagi w mediach społecznościowych przyniesie nam większe zadowolenie z życia. Jednak badania pokazują, że używanie mediów społecznościowych i poczucie szczęścia są odwrotnie skorelowane. Wzrost popularności mediów społecznościowych wiąże się bezpośrednio z wzrostem depresji i lęku. Poszukiwanie uwagi i zatwierdzenia w świecie wirtualnym często prowadzi do poczucia samotności, lęku, powierzchowności i depresji. Prawdziwe spełnienie pochodzi z głębokich i znaczących relacji oraz służby innym, a nie z chwilowej popularności online.

Trzecią rzeczą, która nie przynosi nam prawdziwego szczęścia, są materialne dobra. Choć często myślimy, że posiadanie drogich ubrań, samochodów czy luksusowych domów przyniesie nam spełnienie, to w rzeczywistości jest to pułapka. Badania wykazują, że gromadzenie materialnych rzeczy nie poprawia satysfakcji z życia, a wręcz może prowadzić do większego poczucia niepokoju, niepewności i pustki. Ponadto, pragnienie posiadania coraz więcej rzeczy prowadzi do spirali konsumpcjonizmu, w której potrzeba zastępowania przedmiotów stale rośnie. Z drugiej strony, doświadczenia tworzą trwałe wspomnienia i przyczyniają się do naszego trwałego szczęścia. Wyjazdy, podróże, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi – to są rzeczy, które naprawdę dodają życiu wartości i radości.

Artykuł Johna Colemana jest przypomnieniem o tym, że droga do prawdziwego szczęścia nie leży w materializmie, popularności czy bogactwie. Prawdziwe spełnienie pochodzi z miłości, pasji, znaczących relacji i służby innym. Kiedy zmienimy nasze zachowanie i zaczniemy dążyć do tych wartości, odkryjemy prawdziwe źródło radości i pełni życia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *