[ITIL v3] Ostrzeżenie – Alert
29 sierpnia, 2023
Zabezpieczone: mrw-test
1 września, 2023
[ITIL v3] Ostrzeżenie – Alert
29 sierpnia, 2023
Zabezpieczone: mrw-test
1 września, 2023

Przeprowadzanie wywiadu na nową rolę może być najbardziej zniechęcającą częścią całego procesu poszukiwania pracy. Spędzasz godziny na badaniu potencjalnych pracodawców, przygotowując odpowiedzi na te same dziesięć pytań i prezentując najodważniejszą i pewną siebie twarz każdemu rekruterowi. Masz jeden cel przed oczami: zrobić pozytywne i niezapomniane wrażenie.

Ale udane przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej wymaga czegoś więcej niż tylko przygotowania i praktyki.
Jeśli chcesz zostać zatrudniony, musisz opowiedzieć historię, dlaczego to właśnie ty jesteś idealną osobą na tę rolę – szczera narracja, która ukazuje, kim jesteś, czym się wartościujesz i w jaki sposób obie te rzeczy współgrają z większą misją zespołu lub organizacji. Kiedy zabierasz rozmówcę w tę podróż, dajesz mu szansę, aby się z tobą utożsamił i wyróżnił się spośród konkurencji.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wyróżnić się i podczas rozmowy kwalifikacyjnej dzielić się swoim autentycznym ja, rozważ te pięć porad od naszych autorów.


Unikaj mówienia o tym, czym nie jesteś.

„Więc, opowiedz mi o sobie…”

To może być najbardziej otwarte i trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na które musisz odpowiedzieć. Jak sobie z tym poradzić?

W swoim wideo “Christine vs. Work: How to Answer the Question, ‘Tell Me About Yourself?’” redaktorka Christine Liu rozmawia z ekspertem, Joelem Schwartzbergiem, na temat tego, co jest potrzebne, aby stworzyć przemyślaną odpowiedź.

https://www.youtube.com/watch?v=YEt2DVQnzLM

Schwartzberg tłumaczy, że podzielenie się zbyt wieloma kawałkami informacji o sobie może sprawić, że osoba prowadząca rekrutację otrzyma wiele szczegółów, ale niejasny obraz tego, kim jesteś. Skup się tylko na tym, aby powiedzieć im, kim naprawdę jesteś.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić pewnie:

  • Zapisz swoje cechy osobowości i powiąż je z umiejętnościami wymaganymi do pracy.

Opowiedz historię o sobie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będą cię pytali o twoje poprzednie doświadczenia zawodowe, a także o twoje mocne strony i obszary wzrostu.

Większość z tych pytań będzie sformułowana w kontekście sytuacyjnym. Na przykład: Jak poradziłeś sobie z wyzwaniem w poprzedniej roli?; Opowiedz mi o sytuacji, kiedy radziłeś sobie z wysokim napięciem; Jak balansujesz między wieloma projektami jednocześnie?

Według autorki Kelsey Schurer, opowiadanie potężnej, osobistej historii to najlepszy sposób, aby odpowiedzieć na te trudne pytania. W swoim artykule “Applying for a Job Internally? Here’s How to Stand Out.”, ( https://hbr.org/2022/05/applying-for-a-job-internally-heres-how-to-stand-out ) Schurer wyjaśnia, że osobiste opowieści są potężnym narzędziem, aby przyciągnąć uwagę dowolnej widowni. Jeśli zrobione dobrze, świetna historia może pomóc rozmówcy zobaczyć twoje wartości, umiejętności i cel poprzez bardziej intymne spojrzenie. Otworzysz drzwi, aby mogli się z tobą utożsamić i widzieć cię jako pełną osobę, a nie tylko jako kolejnego kandydata ubiegającego się o daną rolę.

Aby się przygotować, Schurer poleca sobie zadać jedno pytanie: Jak moje wcześniejsze doświadczenia – w pracy i życiu – ilustrują wartości, których może szukać osoba prowadząca rekrutację? Pisze: „Nie obawiaj się rozmawiać o trudnych doświadczeniach, jeśli pomagają one wyjaśnić, kim jesteś i dlaczego zależy ci na tym, co robisz.”

  • Zapytaj siebie: Co wartościuje firma? Jakie są moje mocne strony? Jak mogę nawiązać połączenie między tymi dwoma rzeczami? Na przykład, może uwielbiasz pracę zespołową, a firma ceni sobie współpracę.
  • Praktykuj wyrażanie swojego punktu widzenia w pewny, klarowny i prosty sposób. Przy użyciu lustra lub przyjacielowi opowiedz o zidentyfikowanych cechach i wyjaśnij, w jaki sposób się wiążą z tym, czego firma szuka.

Oto przykład: „Pracuję jako redaktor od jakiegoś czasu. Uwielbiam pracę w zespołach i opowiadanie historii w kreatywny i inteligentny sposób, który rezonuje z naszymi czytelnikami, jednocześnie pozostając wiernym wartościom naszej firmy. Lubię współpracę z osobami z różnych działów, aby mieć rękę na pulsie biznesu i uczyć się nowych rzeczy. Jestem dość przyjazną osobą i rozumiem, jak ważne jest nawiązywanie zaufania z innymi, aby dobrze współpracować. Wiem, że jedną z wartości waszej firmy jest inteligencja twórcza i produktywna praca zespołowa. Dlatego uważam, że idealnie pasuję do tej pracy.”


Pozwól sobie być wrażliwym.

W swoim artykule “The Best Job Candidates Are the Best Storytellers,” (https://hbr.org/2021/12/the-best-job-candidates-are-the-best-storytellers), Schurer głębiej omawia swoje rady dotyczące opowiadania historii podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dzieli się tym, że twoim celem jako kandydata nie powinno być przedstawianie siebie jako niesamowitej osoby przez cały czas. To może sprawić, że wyglądasz jak „jednowymiarowy, kreskówkowy bohater”.
Aby wywierać rzeczywiste wrażenie, musisz sprawić, żebyś stał się dla innych osiągalny, balansując opowieści o swoich osiągnięciach z kilkoma przykładami wyzwań lub porażek.

Kiedy przyznajesz się do swoich błędów, kiedy przyznajesz, że zrobiłeś coś niecharakterystycznego dla siebie i kiedy pozwalasz, aby ukazały się twoje słabości, zaskoczysz i wyróżnisz się przed rozmówcą. Upewnij się tylko, że zawierasz informacje o tym, czego się nauczyłeś w tych sytuacjach i jak one ukształtowały to, kim jesteś dzisiaj.


Nie ukrywaj, kim jesteś.

W swoim artykule 3 Ways to Figure Out If a Company Really Values Diversity,” (https://hbr.org/2020/12/3-ways-to-figure-out-if-a-company-really-values-diversity), autorka Risha Grant wyjaśnia, że właściwa firma dla ciebie to taka, która docenia twoje różnice i tworzy dla ciebie przestrzeń. Zbyt często staramy się „wpasować” w wyobrażenie organizacji o tym, kim myślą, że jesteśmy. Ale to nie jest trwałe.
Nasze różnice pomagają nam przynosić nowe pomysły na stół, dzielić się świeżymi spostrzeżeniami, do których inni mogą nie mieć dostępu, i dają organizacji nową perspektywę na ich własne zasady.

Czy nosisz turban lub brodę, ponieważ jest to ważne dla twojej kultury lub przekonań duchowych, czy masz tatuaże i kolczyki, które są ważne dla twojej tożsamości – nie ukrywaj się przed nikim. Jeśli potencjalny pracodawca nie szanuje twojej unikalności, może to być znak, że warto poszukać gdzie indziej.


Zadawaj przemyślane pytania swojemu przyszłemu przełożonemu.

Podczas poszukiwania nowej pracy możesz poświęcić wiele czasu na myślenie o roli i odpowiedzialnościach, które prawdopodobnie będziesz przejmować.
Jednak autor Shane Hatton w swoim artykule “5 Questions to Ask Before Accepting a Job” (https://hbr.org/2022/06/5-questions-to-ask-before-accepting-a-job), pisze, że kultura firmy będzie definiować większość twojego doświadczenia w nowej roli.

Hatton definiuje kulturę firmy jako „wartości, oczekiwania, przekonania, zachowania, język, systemy i praktyki organizacji”. Kultura firmy odzwierciedla, jak będziesz traktowany jako nowy pracownik, i poświęcenie czasu na jej zrozumienie pomoże ci w dwóch sposobach:

  • Będziesz w stanie zidentyfikować potencjalne sygnały alarmowe.
  • Wyróżnisz się jako kandydat, pokazując pracodawcy, że cenisz sobie więcej niż tylko wynagrodzenie i dodatki.

Aby zidentyfikować zdrową kulturę firmy, Hatton sugeruje zadawanie tych pięciu pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  • Jak członkowie zespołu opisaliby swoje relacje ze sobą w pracy?
  • Jak ludzie udzielają sobie nawzajem informacji zwrotnej w tym zespole?
  • Jak często widzisz i słyszysz od liderów wyższego szczebla w firmie?
  • Jak mierzysz sukces w swoim zespole?
  • Czy mógłbyś podać przykład niedawno realizowanego projektu przez zespół? Co poszło dobrze, a co nie?

 


 

Zgadzam się z treścią artykułu w wielu aspektach, szczególnie w kwestii podkreślenia autentyczności, dzielenia się osobistymi doświadczeniami oraz zadawania mądrych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Właśnie te elementy mogą wyróżnić kandydata i pomóc zbudować bardziej kompletny obraz jego osobowości i umiejętności.

W pełni zgadzam się z tym, że udana rozmowa kwalifikacyjna wymaga więcej niż tylko przygotowania i praktyki. Tworzenie spójnej narracji, która oddaje wartości, umiejętności i zaangażowanie kandydata w kontekście większej misji organizacji, jest kluczem do zyskania uwagi rekrutera oraz wyróżnienia się w tłumie innych kandydatów.

Jednak mam pewne zastrzeżenia w odniesieniu do sugestii dotyczących dzielenia się trudnymi doświadczeniami. Oczywiście, otwartość i uczciwość są ważne, ale trzeba zachować umiar i wyważenie. Nie zawsze każdy detal z życiowych wyzwań musi być prezentowany w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ może to wpłynąć na odbiór kandydata jako profesjonalisty.

Nie do końca zgadzam się z opinią, że unikalność i różnice kandydata muszą być nieodzownie eksponowane. Oczywiście, warto być autentycznym, ale niektóre cechy wyglądu lub przekonań mogą być bardziej osobistymi kwestiami. Nie zawsze jest to decydujący czynnik w procesie rekrutacji, a bazowanie na wyglądzie może odwrócić uwagę od merytorycznych aspektów związanych z umiejętnościami i doświadczeniem.

W skrócie, artykuł podaje wiele wartościowych wskazówek dla osób, które chcą skutecznie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Jednak zawsze należy pamiętać o dostosowaniu swojego podejścia do konkretnej sytuacji oraz zachowaniu odpowiedniego balansu między autentycznością a profesjonalizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *